تاریخ انتشار : چهارشنبه, 26 آبان 1395 13:27. کنفدراسیون فوتبال آسیا در حالی ورزشگاه عبدالرحمان را برای دیدار ایران و سوریه انتخاب کرد که پیش از برگزاری بازی مسئولان فوتبال ایران بارها نسبت به مشکلات و کاستی‌های محل برگزاری این بازی اعتراض کرده بودند اما AFC گوش شنوایی برای شنیدن این اعتراضات نداشت. به گزارش ایسنا، تیم ملی فوتبال ایران در یکی از حساس‌ترین بازی‌های خود در انتخابی جام جهانی 2018 روسیه در سرمبان مالزی مقابل سوریه قرار گرفت و در زمینی که کمترین شباهت را به زمین فوتبال داشت به مصا ...

اعتراض کمترین توقع از فدراسیون "تاج"/ حق ایران را مطالبه کنید، لطفا!

تاریخ انتشار : چهارشنبه, 26 آبان 1395 13:27


 اخبارورزشی ,خبرهای ورزشی,دیدار ایران و سوریه

کنفدراسیون فوتبال آسیا در حالی ورزشگاه عبدالرحمان را برای دیدار ایران و سوریه انتخاب کرد که پیش از برگزاری بازی مسئولان فوتبال ایران بارها نسبت به مشکلات و کاستی‌های محل برگزاری این بازی اعتراض کرده بودند اما AFC گوش شنوایی برای شنیدن این اعتراضات نداشت.

 به گزارش ایسنا، تیم ملی فوتبال ایران در یکی از حساس‌ترین بازی‌های خود در انتخابی جام جهانی 2018 روسیه در سرمبان مالزی مقابل سوریه قرار گرفت و در زمینی که کمترین شباهت را به زمین فوتبال داشت به مصاف این تیم رفت و در پایان نتیجه‌ای بهتر از تساوی بدون گل را به دست نیاورد. شاید تنها نکته خوشحال کننده درباره این دیدار صحیح و سلامت بودن بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران بود که توانستند جان سالم از این زمین باتلاقی عبدالرحمن به در ببرند.

 

حجم بارش‌های قبل از شروع بازی به حدی زیاد بود که چندین بار اخباری مبنی بر لغو و یا به تاخیر افتادن این بازی منتشر شد. در این فاصله کارلوس کی‌روش که به شدت از تصمیمات AFC و فیفا عصبانی بود، با نماینده و ناظران برگزاری مسابقه‌ها صحبت کرد و خواستار تصمیم‌گیری مناسب درباره برگزاری این دیدار و توضیح درباره انتخاب محل برگزاری بازی شد.

 

پیش از برگزاری بازی در حالی که سوریه یک دیدار تدارکاتی در این ورزشگاه برگزار کرده بود، اجازه تمرین کردن هم به تیم ملی ایران داده نشد تا ملی‌پوشان ایرانی برای نخستین بار در زمین باتلاقی به میدان بروند.

 

نکته حائز اهمیت در این باره این است که مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا در مالزی قرار دارد. جایی که ورزشگاه عبدالرحمان نیز در فاصله چند کیلومتری از این سازمان برای برگزاری دیدار ایران و سوریه انتخاب شده بود. در واقع AFC تلاش خود را کرد که این دیدار در نزدیک‌ترین فاصله به مقر این سازمان برگزار شود و به اعتراضات هیچ کدام از دو کشور هم پاسخ مناسب و درخور توجهی نداد.

 

پیش از برگزاری بازی تصورات بر این بود که سوریه این ورزشگاه را انتخاب کرده تا بتواند با توجه به شرایط و مشکلات موجود حداقل امتیاز این بازی را به دست آورد اما ایمن الحکیم، سرمربی سوری‌ها تاکید کرد که آن‌ها هیچ علاقه‌ای به برگزاری بازی در ورزشگاه عبدالرحمان نداشتند و در واقع به آن‌ها ظلم شده است. او گفت که AFC تاکید زیادی بر برگزاری بازی در این ورزشگاه داشته و سوری‌ها نقشی در انتخاب ورزشگاه نداشته‌اند.

 

البته این تمام ماجرا نبود و کی‌روش هم پس از بازدیدی که ماه گذشته از شهر سرمبان و ورزشگاه عبدالرحمان به عمل آورده بود تمامی کاستی‌ها و مشکلات را به گوش فدراسیون فوتبال ایران می‌رساند و فدراسیون فوتبال هم بلافاصله اعتراض خود را نسبت به برگزاری بازی در این ورزشگاه انجام می‌دهد و در نهایت خواستار رسیدگی به وضعیت موجود می‌شود اما گویا AFC هیچ گوش شنوایی برای بررسی و اصلاح شرایط موجود نداشته است.

 

به گفته کی‌روش، مسئولان AFC با علم بر مشکلات و شرایط موجود این ورزشگاه را انتخاب کرده‌اند چرا که در طول این فصل از سال هیچ مسابقه‌ی فوتبالی در مالزی برگزار نمی‌شود و در واقع بارش‌های شدید باران اصلی‌ترین عامل در عدم برگزاری این مسابقه‌هاست. با این وجود AFC فقط به دنبال رسیدن به خواسته‌های خود بوده و تلاش داشته که بازی‌ها در زمان و مکان مقرر برگزار شود.

 

پس از اتمام بازی همه اهالی فوتبال در انتظار شکایت و اعتراض فدراسیون فوتبال هستند تا حق ضایع شده از فوتبال ایران مطالبه شود اما در قانون هیچ بندی مبنی بر شکایت نسبت به برگزاری بازی وجود ندارد و نهایتا فدراسیون فوتبال ایران می‌تواند اعتراض خود را نسبت به مشکلات و کمبود امکانات به کنفدراسیون فوتبال آسیاو فیفا اعلام کند. البته مشخص نیست کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا علاقه‌مند به شنیدن این اعتراضات باشد یا نه؟ چرا که اگر قرار بر رسیدگی بود، قبل از برگزاری می‌توانستند به درخواست ایران توجه کنند.

 

مهم‌ترین ضعف فوتبال ایران در طول سال‌های گذشته مسائل فنی نبوده بلکه عدم نفوذ در تصمیمات مدیریتی فوتبال آسیا بوده است، چرا که در موارد مختلفی نتوانسته‌ایم از حق و حقوق‌مان دفاع کنیم و شاید اگر عملکرد خوب تیم ملی مقابل کره جنوبی، ازبکستان و قطر نبود، این تساوی مقابل سوریه می‌توانست در راه صعود به جام جهانی برای تیم ملی مشکل‌ساز شود و مانع از صدرنشینی شاگردان کی‌روش در گروه نخست این مسابقه‌ها شود.

 

انتظار می‌رود، بالاخره فدراسیون فوتبال ایران بتواند جایگاه اصلی خود از نظر دیپلماسی فوتبالی را در آسیا به دست آورد و حقوق خود را از مسئولان فوتبال این قاره مطالبه کند تا دیگر شاهد کارشکنی‌ها و غرض‌ورزی‌های فیفا یا AFC نباشیم. مسئولانی که با کوچک‌ترین اعتراض کشورهایی مانند عربستان، قطر و امارات، لرزه بر اندام‌شان می‌افتد و در سریع‌ترین زمان ممکن با درخواست این کشورها موافقت می‌کنند.

 

کشورهایی که در سال‌های اخیر ذره‌ای از موفقیت‌های فوتبال ایران را کسب نکرده‌اند اما همواره سکانداران اصلی فوتبال آسیا محسوب می‌شوند. امید است که مسوولان فوتبال ایران با اعتراض شدید نسبت به آنچه در مالزی گذشت حداقل از تکرار اتفاقات مشابه در آینده جلوگیری کنند.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه