تاریخ انتشار : سه شنبه, 05 آبان 1394 18:10. سرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت:‌ نتایج ایران در رقابت‌های جام جهانی 2015 را بر عهده می‌گیرم. نشست خبری اسلوبودان کواچ سرمربی تیم ملی والیبال ایران امروز در محل آکادمی فوتبال برگزار شد. وی در ابتدای نشست اظهار داشت: بعد از مسابقات جام جهانی مشکلاتی پیش آمد که نتوانستم به ایران بیایم و در نشست خبری حضور پیدا کنم. در جام جهانی نتایج مطلوبی کسب نکردیم و من اولین نفری هستم که از این موضوع رضایت ندارم و مسئولیت تمام نتایج را بر عهده می‌گیرم. سرمربی تی ...

کواچ: مسئولیت نتایج‌مان در جام جهانی را بر عهده می‌گیرم/دستیارانم خار چشم برخی شدند

تاریخ انتشار : سه شنبه, 05 آبان 1394 18:10


اخبار,اخبار ورزشی ,تیم ملی والیبال ایران

سرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت:‌ نتایج ایران در رقابت‌های جام جهانی 2015 را بر عهده می‌گیرم.

نشست خبری اسلوبودان کواچ سرمربی تیم ملی والیبال ایران امروز در محل آکادمی فوتبال برگزار شد.

وی در ابتدای نشست اظهار داشت: بعد از مسابقات جام جهانی مشکلاتی پیش آمد که نتوانستم به ایران بیایم و در نشست خبری حضور پیدا کنم. در جام جهانی نتایج مطلوبی کسب نکردیم و من اولین نفری هستم که از این موضوع رضایت ندارم و مسئولیت تمام نتایج را بر عهده می‌گیرم.

سرمربی تیم ملی ادامه داد: اگر نتایج سال گذشته را نگاه کنیم ایران چهارم لیگ جهانی و ششم قهرمانی جهان شد ضمن اینکه در مسابقات آسیایی هم عنوان قهرمانی را کسب کرد. در آن زمان همه راضی بودند و کسی در خواست نشست خبری نکرد اما حالا دیدن این همه خبرنگار مرا به این نتیجه رساند که باید گاهی نتایج را واگذار کنیم. البته این موضوع را با شوخی بیان می‌کنم و در کل باید بگویم ایران تیمی باکیفیت است و فدراسیون برای رسیدن به هدفش بسیار تلاش می‌کند.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران با بیان اینکه اعتقاد من این است که ایران می‌تواند به المپیک برسد، گفت: امروز یکی از سلسله جلسات خود را با رئیس فدراسیون برگزار کردم تا عواملی که موجب ناکامی تیم ایران شد را شناسایی و راهکارهای لازم برای آنها را پیدا کنیم. صادقانه می‌گویم که در جلسه اول هیچ نتیجه‌ای حاصل نشد و این جلسات ادامه خواهد داشت و قطعا در پایان داورزنی و همکارانش نتیجه نهایی را اعلام خواهند کرد.

کواچ در خصوص مهمترین دلایل ناکامی والیبال ایران در جام جهانی و اینکه برخی از بازیکنان از سرمربی حرف‌شنوی نداشتند، تصریح کرد: از روز اول رابطه ویژه‌ای با بازیکنان داشتم و غیر از جام جهانی ثابت شد که مسیر خوبی را در پیش گرفته بودیم. شنیدم که در ایران نوشتند رابطه خوبی بین بازیکنان و کادر فنی وجود نداشت به نظرم بهتر است این موضوع را از بازیکنان سؤال کنیم. چرا که من فکر می‌کنم رابطه‌مان عالی بود اما گاهی لازم است به عنوان یک معلم بلند حرف بزنم یا شاید بازیکنی را نوازش کنم. به هر حال تا قبل از جام جهانی تمام این موارد خوب بود.

وی ادامه داد: دلیل بازی‌های ضعیف ایران این بود که شاید انگیزه کافی نداشتند چون تنها دو تیم به المپیک صعود می‌کردند و این موضوع انگیزه بازیکنان را کم کرده بود البته شاید هم روز بازیکنان نبوده که بخواهند دستورات کادر فنی را اجرا کنند.

کواچ عنوان کرد: باز هم تاکید می‌کنم بهتر است در مورد این موضوع از خود بازیکنان استعلام بگیرید و بپرسید آیا در طول این مدت پاسخ زشتی از من شنیده‌اند یا سخت‌گیری بی‌جایی داشته‌ام. در مجموع خواهش می‌کنم گمراه نشوید و کیفیت والیبال ایران را بد تلقی نکنید. گاهی تیم‌های ابرقدرت دنیا هم نمی‌توانند به المپیک برسند. پس بهتر است معیار قضاوت ما تنها جام جهانی نباشد چون قبل از آن والیبال ایران نتایج خوب زیادی کسب کرده و بارها دل مردم را شاد کرده است.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران با اشاره به دستیارانش گفت: از لحظه اول سوابق کمک‌های من مشکل اصلی رسانه‌ها و مردم بود که این موضوع در جلسه امروز مورد بحث قرار گرفت. تا زمانی که نتایج خوب است همه چیز خوب به نظر می‌رسد اما وقتی اوضاع بد می‌شود خیلی زود این مشکلات نشان داده می‌شوند. اگر قرار باشد به کارم در تیم ایران ادامه دهم که نسبت به آن خوشبین هم هستم باید تغییراتی در تیم ایجاد شود.

کواچ در خصوص اینکه چرا تیم ایران همیشه در تورنمنت‌ها مسابقات را بد شروع می‌کند، تصریح کرد: در لیگ جهانی کسی نمی‌دانست چه تیمی به فینال می‌رسد اما در جام جهانی بعد از چند شکست ابتدایی همه چیز برای بازیکنان مشخص شد. زمانی که ما بعد از تورنمنت دوستانه روسیه این کشور را ترک کردیم بازیکنان بسیار خوشبین بودند و احساس می‌کردند که خیلی راحت برخی تیم‌ها را شکست می‌دهند اما در طول مسابقات دچار تزلزل شدیم که این موضوع به فرهنگ تفکر بازیکنان برمی‌گردد. وقتی قطعی شد که ایران نمی‌تواند به المپیک صعود کند انگیزه بازیکنان از دست رفت و مقابل کانادا و استرالیا هم به مشکل خوردیم که این جزو ضعف‌هایی است که باید برطرف شود.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران در مورد اینکه خیلی‌ها کواچ را با ولاسکو مقایسه می‌کنند، تصریح کرد: وقتی یک مربی به مرزی می‌رسد که می‌خواهد اسطوره شود مقایسه‌ها هم شروع می‌شود. من معتقدم در چارچوب کارهای خودم اقدامات خوبی انجام دادم. برای مثال من در پروجا نتایج خوبی کسب کردم و افرادی که بعد از من آمدند با مشکل مقایسه کردن مواجه شدند. کاس تلانی با تیم ملی لهستان موفقیت‌های خوبی کسب کرد اما در تیم پروجا نتوانست موفق باشد و به همین دلیل مورد مؤاخذه قرار گرفت و به نظرم این موضوع دلیل نقص فنی این مربی نیست. یا برای مثال گربیچ هم در تیم پروجا با این مشکل روبرو شد.

وی ادامه داد: فرگوسن 20 سال در تیم منچستر ماند و موفقیت‌های زیادی کسب کرد و بعد از وی مربیان خوبی به این تیم آمدند اما نتایج قبلی تکرار نشد که این نشان از ضعف مربیانی که جایگزین فرگوسن شدند، نیست. من از روز اول گفتم ولاسکو یکی از بزرگان مربیگری دنیا است و کسی که راه وی را ادامه دهد، باید به این موضوع افتخار کند و حالا من هم احساس غرور می‌کنم که پا جای پای ولاسکو گذاشته‌ام و راه وی را ادامه می‌دهم اما هیچ وقت خودم را با او مقایسه نمی‌کنم.

کواچ خاطرنشان کرد: در طول مدتی که ایران نبودم مسئولان ایران اظهار نظراتی کردند که به گوش من رسید و به آنها جواب دادم. علاقه‌ای ندارم که بدانم چه کسی به نام من اظهار نظر کرده‌ است. فقط می‌توانم بگویم اگر به کارم در ایران ادامه دهم یا ندهم فدراسیون هر چه خواسته بودم برایم فراهم کرد. از روز اول در مورد کمک‌های من اظهاراتی انجام شد و نمی‌دانم چرا حضور آنها مانند خاری در چشم برخی کارشناسان بود و نمی‌دانم چرا اصرار داشتند افراد دیگری به کادر اضافه شوند. از ابتدا هیچ سوءتفاهمی بین من و فدراسیون وجود نداشت اما اگر این رابطه ادامه پیدا کند برخی نواقص باید رفع شود.

وی گفت: برخی‌ها وقتی می‌بازند می‌خندند اما من اینگونه نیستم و تسلیم نمی‌شوم و دست‌هایم را به نشانه تسلیم شدن بالا نمی‌برم بلکه تلاش می‌کنم با رفع نواقص در تورنمنت‌های بعدی موفق باشم. علیرغم نتایج بدی که کسب شد نمی‌توان همه چیز را سیاه دید چون برای مثال محمد موسوی بهترین مدافع مسابقات انتخاب شد و عبادی‌پور هم در جمع بهترین دریافت‌کننده‌ها حضور داشت. من قبول دارم نتایج بد بود اما برخی اتفاقات مثبت هم رقم خورد.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران در پاسخ به این سؤال که اگر به کارش در تیم ایران ادامه دهد چه تغییراتی ایجاد خواهد کرد، گفت: امروز جلسه اول بود و فردا جلسه دیگری خواهیم داشت تا به نتایج بهتری برسیم. جلسه امروز 3 ساعت و نیم طول کشید و الان نمی‌توانم بگویم چه تغییری ایجاد خواهد شد اما همیشه سعی کرده‌ام سزاوارترین‌ها را برای تیم ملی انتخاب کنم و تلاش کردم کادر فنی‌ام بهترین عملکرد را داشته باشد.

کواچ با بیان اینکه والیبال ایران کیفیت لازم برای رسیدن به المپیک را دارد، گفت: چه با من و چه بی‌من والیبال ایران می‌تواند به المپیک برسد و شایستگی این کار را دارد. ما در یک سال و نیم اخیر بازیکنان جدیدی را به تیم ملی معرفی کردیم که پیدا  کردن جایگزین برای آنها سخت است چرا که آنها حالا جزو بهترین‌های دنیا هستند و نمی‌توان بازیکنی بهتر از بهترین بازیکنان دنیا پیدا کرد. ساختار فعلی خوب است چرا که ترکیبی از بازیکنان باتجربه و جوان در این تیم حضور دارند.

وی در خصوص برنامه‌هایش برای زیر نظر گرفتن رقابت‌های لیگ برتر عنوان کرد: فدراسیون برنامه کامل مسابقات را به من داده است و من هم شبکه‌ای دارم که تمام مسابقات را زیر نظر می‌گیرد. اگر فدراسیون بخواهد من بمانم از فردا برنامه‌ام را برای زیر نظر گرفتن لیگ شروع خواهم کرد. به نظرم لیگ باید قدرتمند برگزار شود چرا که بازیکنان از نظر بدنی آماده می‌شوند و پس از آن در تیم ملی فشارها کمتر و البته کنترل می‌شود. بازیکنان من در بازی‌های ملی در حضور تماشاگران پرشور زیاید بازی می‌کنند که این موضوع باری را از دوش آنها برمی‌دارد. ملی‌پوشان هر چقدر مسابقاتی با حضور تماشاگران زیاد برگزار کنند کار برای ما راحت‌تر است.

کواچ در پاسخ به این سؤال که آیا این وظیفه کادر فنی نبود که در طول جام جهانی انگیزه به بازیکنان منتقل کند، گفت: من انگیزه زیادی داشتم و خوشبین بودم اما خیالبافی نمی‌کردم. چون مقابل روسیه و هلند در دیدارهای تدارکاتی عملکرد خوبی داشتیم و اگر همان عملکرد تکرار می‌شد می‌توانستیم به هدف خود برسیم. اما می‌توان پرسید که آیا لازم نبود تیم ملی بعد از تورنمنت روسیه بلافاصله به ژاپن برود که این موضوع در جلسه امروز مطرح شد و همه پیگیر آن هستیم. عقلا همیشه از شکست‌ها درس می‌گیرند و ما هم سعی می‌کنیم این کار را انجام دهیم.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران در مورد اینکه چرا بازیکنی مانند جواد معنوی‌نژاد که می‌توانست به تیم‌های ملی امید و جوانان ایران کمک کند را با خود به جام جهانی برد اما بسیار کم از او استفاده کرد، اظهار داشت: همیشه با آغوش باز از انتقادات پشتیبانی می‌کنم. زمانی که لیگ جهانی برگزار می‌شد تیم ملی ایتالیا جوان 18 ساله‌ای را به ترکیب خود اضافه کرد و نتایج خوبی هم کسب کرد. به نظر من جواد معنوی‌نژاد یک بازیکن جوان استثنایی است اما متاسفانه با تائید پزشک تیم و حتی خودش در طول مسابقات جام جهانی از ناحیه کمر دچار اسپاسم شد و نتوانست در اوایل مسابقات بازی کند.

وی ادامه داد: قبل از جام جهانی هم بینی معنوی‌نژاد شکست که اگر این اتفاقات نمی‌افتاد شاید بیشتر بازی می‌کرد. بابت نتیجه‌ای که تیم‌های ملی امید و جوانان کسب کرده‌اند متاسفم اما من سعی کردم بازیکنانی را انتخاب کنم که می‌توانستند به تیم ملی کمک کنند. شاید اگر معنوی‌نژاد به آن تیم‌ها هم می‌رفت نمی‌توانست زیاد بازی کند. به هر حال دعوت دوباره‌اش به تیم ملی بستگی به این دارد که در لیگ برتر چگونه بازی خواهد کرد.

کواچ در پایان گفت: من در ایران حضور دارم که صادقانه پاسخگوی تمام مسائل باشم و به دنبال پنهان‌کاری نیستم. اعتقاد دارم رسانه‌ها، مسئولان و .. برای این تلاش می‌کنند که از جوانان ایران حمایت کنند چرا که آنها شایسته بهترین‌ها هستند.

 

اخبار ورزشی - فارس

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه